Real Time Bidding

Real Time Bidding

Günümüzde dijital reklam dünyası çok hızlı bir şekilde değişiyor. Hayatımıza her geçen gün yeni bir kavram ekleniyor. Dijital reklamcılığın geleceği olan programatik satın alma ve bunun bir parçası olan Real Time Bidding kavramı ise ülkemize hızla giriş yaptı.

Dijital reklam dünyasının yeni bebeği RTB (Gerçek zamanlı açık arttırma) kullanıcıların ilgi alanlarına göre doğru yer ve doğru zamanda reklam gösterimi yapan bir teknoloji. Reklam alanları bazında gerçek zamanlı bir ihale sistemi gibi açık arttırma usulü ile çalışan sistem, mobil cihaz ya da bilgisayarda bulunan çerezler yardımıyla ilgi alanlarını aktif olarak takip ediyor ve sadece 50 milisaniyede en yüksek teklif veren markanın reklam gösterimini sağlıyor.

pendik Oto kurtarma pendik Oto cekici pendik Oto transfer Ordu Oto transfer Ordu Oto kurtarma Ordu Oto cekici

“Kısaca RTB, reklamverenin doğru zamanda, doğru hedef kitleye, en doğru içerikle ulaşmasını sağlıyor ve bu şekilde gerçek müşteriden en etkin geri dönüşü almayı başarıyor.” Hem reklamveren hem de yayıncı açısından olumu yönde fayda sağlıyor. Aralarında birçok büyük ismin bulunduğu yayıncı ve ajanslar, reklam sistemlerini programatik satın alma dünyasına hızla entegre ediyor.

RTB, şu an ülkemizde yeni olması dolayısıyla tam oturmuş bu sistem değil. Online pazar hala bu hıza yetişmeye çalışıyor. Fakat Türkiye, RTB’de gelişmiş olan ülkeleri (Amerika, İngiltere, Hollanda gibi) takip ederek hızla gelişiyor. Avrupa pazarından bile daha başarılı sonuçlar alınıyor. Yabancı yatırımcılar ve şirketler Türkiye pazarına hızla girmeye başladı. eMarketer’a göre 2017 yılında RTB reklamları, tüm dijital reklamların %28’ini oluşturacak ve ortalama RTB harcamasının $8.5 milyar seviyesine çıkması öngörülüyor. Türkiye’de şu an cironun ortalama %1-2’si RTB’den gelirken, gelişmiş olan ülkelerde bu rakam %20’lerde seyrediyor.