Değerlerimiz

Basit tasarıma dair düşündüğünüzden çok daha fazlası var. İlk başta temiz ve mütevazi görünebilir fakat bu dış görünüşün altında çoğu insanın bilmediği birçok şey yatar. Pek de bilmelerine gerek yok sonuçta. İnsanlar genelde bir şeyin ne yapabildiğini ve bunun için kendilerinin ne yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekmektedir.

Minimal tasarımlarının altında yatan tasarım tarzıdır. Bir ürünü anlamak için her yerini kurcalamaya sebebiyet vermek yerine kullanıcının, ürünün nasıl çalıştığını kolayca anlayacağı şekilde ürünü tasarlamak ve bu yoldan onu alıkoyacak bütün dikkat dağıtıcı öğelerden de kaçınmak bu tarzın en büyük özelliği..

Daha Az, Ama Daha İyi

Basit bir tasarım, öğelerin zoraki bir şekilde çıkarılarak elde edileceği bir sonuç değildir. Burada yapılması gereken şey, tasarımın etraflıca efektif hale getirilmesidir.

Nötrüz

Tasarımımızın tamamen kişiliksiz olacağı anlamına gelmiyor. Ama amacımız ulaşılabilir, ziyaretçinin içerikten bir mana çıkarmasına yarayacak yollarda kolayca ilerleyebilmesi gerekiyor. Grafik tasarımın ve web tasarımının bir numaralı amacı içeriği sunmaktır. Bunu yaparken de insanları istedikleri bilgiye ulaşabilmeleri için en az baş ağrıtan şekilde yönlendirmemiz gerekli.

Dürüstüz

Tasarımımızın, içeriğin maksadıyla dürüst ve anlaşılır bir şekilde iletişime geçmesi gerekir. Tasarımımızı görüntüleyenler, içeriğin anlatması gereken şeyden yanlış bir anlam çıkarırlarsa bu, tasarımımızın yeteri kadar dürüst olmadığını gösterir.

Burada özel bir numara çekmemize de gerek yok, olay şu aslında; web sitesinin, flyer’ın, broşürün ya da posterin dizaynıyla alakalı ne varsa -grafiklerinden tutun renklerine kadar- satılan ürünün kendisine işaret etmeli, içerdiği bilgiyi doğru bir şekilde iletiriz.

 

Zamanın Ötesindeyiz

Şu anda neyin zamansız olacağı, neyin de karanlığa gömüleceğini kestirmek ya da söylemek bize düşmez. Ama yine de tasarımımızın geçici moda ve trendlere yönelmemesini ve bu sayede uzun ömürlü olmasını sağlayacak belli başlı kurallar da bulunuyor. Birincisi, bir şey trend hissi veriyorsa genelde öyledir. Bu noktada size en çok yardımı dokunacak eylem, okumaktır.

Fakat belirli tasarım esasları, kütüphanemizde demirbaş olacak kitaplarda yer alacak kadar basit ve önemlidir. Bu esaslara ne kadar bağlı kalırsak, tasarımımız da o kadar klasik olacaktır.

Daha Az “Tasarım”

Tasarım kelimesini yanlış bağlamda kullandığımızda bazı insanların aklında çok süslü ve abartılı bir imaj belirir. Elbette bu istediğimiz bir şey olamaz. Bir tasarımcı olarak yapmamız gereken şey, içerikten dışarıya çıkmaktır. Evet, tasarım güzel ve sanat formunda olabilir, o sıcak ve tüylü şeyler… Ama yine de en önemli olan şey içeriktir.

Kapsamlı Oluyoruz

Tasarımımız basit olacak diye detaylar konusunda özensizlik edeceğiz diye bir şey yok. Minimal tasarımda, izleyicinin karşısına gelecek son ürün, çalışmamızdaki bütün kusurları göz önüne serecektir. Oldukça acımasızca hem de…Tasarımımızın büyük bölümünün beyaz bir alan tarafından kaplandığını düşünürseniz, kötü kompoze edilmiş ya da şansız tipografi seçimlerimizi saklayacağımız pek bir yerimiz kalmıyor ne yazık ki. Aman diyelim!

Konservatif Oluyoruz

Tasarımımızın gösterişsiz, yaşlı bir kütüphane görevlisine benzemesini kastetmiyoruz. Bütün kütüphane çalışanlarından da özrü bir borç biliriz efendim. Yine de tasarımımızın kullandığı kaynaklar açısından konservatif olması gerekmektedir. Yeşil tasarım günümüzün coşkusu durumundadır, fakat kaynaklarını koruyan tasarımlar yaratmak bundan çok daha derin bir mevzudur. Bu ayrıca kendimize ait kaynaklarla da alakalıdır; zamanımız, bireysel olarak sarf ettiğimiz efor, sabit diskimizdeki boş alan.

Eğer basit bir tasarım için mücadele veriyorsak, kullanacağımız kaynakların çoğu çalışmanın başlangıç evrelerinde kendini göstermelidir. Mesela kek pişirdiğimizi düşünelim, karışımın içine koyacağımız her şeyi aynı anda masaya dizmek pek mantıklı değil, değil mi? Karışıklık ve dağınıklığın kimseye bir yararı yoktur.

Eğer çalışma içerisinde yer alacak öğeleri sırasıyla yavaş yavaş birbirine eklemeye ve birleştirmeye başladığımızda -bu da kekin karışımını kalıba döküp fırına vermeden önceki ana benzer- hazırlık aşamalarında harcadığımız eforun boşa gitmediğini görürüz. Sonuçta tasarımımızın son hali bu çiğ karışıma pek benzemeyecektir, ama yine de bunun bilincinde olacağız.

Tasarım da aynen bunun gibidir. Birincil derecedeki planlarımızı, skeçler ve çalışmalarımızı aynı mutfaktaki bir aşçı gibi yaptığımızda ortaya temiz, basit ve münferit bir tasarım çıkar. Sonunda da aynı kek gibi, başlangıç evresinde aldığı yola dair çok az şeyi ele verir.

Aceleye Getirmeyiz

Tasarımdaki detaylara pür dikkat yaklaşabilmek için işi aceleye getirmeyiz. Çalışmamızdaki bütün öğelere gereken özeni gösteririz ve buna zaman harcamaktan çekinmeyiz. Bahsettiğimiz şey genel geçer bir bilgi gibi görünebilir ama ilginçtir ki çoğu tasarımcı basit tasarım kavramına daha kolay ve daha az zaman harcanan bir olgu olarak yaklaşırlar.

Minimal tasarım görsel bir illüzyona benzer. Son hali temiz ve basit görünebilir ama işin özü de budur. Bale yapmak gibidir. Olay izleyiciyi kolay ve eforsuz bir şey ortaya koyduğumuza inandırmaktan geçer. Eğer sonuç bu olursa, çevirdiğimiz üçkağıt başarıya ulaşmış demektir. Ama sanmayız ki bu hızlı ve kolay gelinebilecek bir noktadır. Ne olursa olsun oldukça zamanımızı alacağı bir gerçek.

 

Anlaşılabiliriz

İyi tasarımın açıklanmaya ihtiyacı yoktur. Eğer tasarımımız üzerine bilinçli bir şekilde düşünürsek bunu zaten biliyor olmalıyız. Çalışmamızda günlük olarak kullandığımız bütün kalemleri düşünün. Büyük olasılıkla onları kullanmak için bir kılavuza ihtiyacımız yoktur. Tasarımınız da aynı şekilde açık ve anlaşılır olabilir. Burada “olmalıdır” demediğimizin altını çizelim, sadece belki “olabilirler”.

Böylesi bir basitliğe ulaşabilmek için çok çalışmak gerekir, fakat burada işinize yarayacak yaklaşımlardan biri de size en uygun ve en anlaşılır gelen tasarımlar hakkında notlar almaktır. Tasarımın olayı, kolay kullanılması mı? Ulaşılabilirliği mi? Karışıklıktan arınmış olması mı? Büyük ihtimalle tasarımların işe yaraması, onların özü sözü bir olan bir yapıda olmasından geçmektedir.

Tasarım Hoş Bir Şey Olmalı

İyi tasarımın kullanışlı olduğu kadar güzel de olması gerekir. “Bir ürünün estetik değeri onun kullanılabilirliğinin sadece bir parçasıdır. Çünkü ürünler her gün insanlar tarafından kullanılırken bir yandan da onların refah seviyelerine oldukça etki etmektedirler.

Sonuç Olarak

Basitlik bir yaşam biçimidir. Tasarımımızdan neleri çıkaracağımız hakkında çok iyi düşünmemiz ve bunu nasıl yapacağımıza dair doğru yolları bulmamız gerekiyor. Kolay iş değil, ama bu konuda ne kadar çaba gösterirseniz, neyin işe yarayıp neyin yaramadığı konusunda daha çok şeyi keşfedeceğiz.